Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczniejsze od tradycyjnych inwestycji?

przez | 23 marca, 2022

Dla wielu użytkowników inwestowanie w kryptowaluty jest niezwykle kontrowersyjną kwestią. Jest tak między innymi ze względu na obawy o bezpieczeństwo i rentowność przeprowadzanych transakcji. Jak jest naprawdę? Dużo zależy od naszych osobistych oczekiwań. Rynek ten jak każdy inny ma swoje wady i zalety. Jak jednak jest z bezpieczeństwem tych inwestycji? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Inwestowanie w kryptowaluty- czym się charakteryzuje?

Najpopularniejsza kryptowaluta czyli Bitcoin, to wirtualny system księgowy opierający swoje działanie na bazie kryptografii, zapamiętując daną ilość środków wyrażonych w jednostkach umownych. Dlatego też aktywa te nie mają charakteru fizycznego, są jedynie cyfrowym zapisem w formie kodu komputerowego. Stąd też już sama idea może budzić wątpliwości co do słuszności przeprowadzania tego typu inwestycji.

Wybierając sposób na zainwestowanie środków kierujemy się wieloma czynnikami, między innymi popularnością danych aktywów, opiniami, trendami oraz wiedzą. Dlatego też szukając sposobów na zwiększenie kapitału mamy do dyspozycji kilka interesujących opcji. Giełdy walutowe, nieruchomości, Forex to tylko najpopularniejsze z nich. Szczególnie polecaną alternatywą jest właśnie inwestowanie w kryptowaluty.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

W dobie nieustannych zmian gospodarczych i finansowych znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla ulokowania kapitału może być problematyczne. Kryptowaluty zapewniają nam odpowiednie zabezpieczenia, dzięki czemu operowania Bitcoinem jest bardzo bezpieczne, nierzadko bardziej od wykonywania tradycyjnych przelewów z kont. Nie da się ukryć, iż zjawisko kradzieży lub utraty cyfrowych aktywów jest możliwe, niemniej jednak nie przytrafia się ono częściej niż w przypadku tradycyjnych rachunków bankowych.

Przed rozpoczęciem inwestowania w kryptowaluty warto odpowiednio zapoznać się z tym rynkiem oraz samymi aktywami cyfrowymi. Jeśli chodzi o samo bezpieczeństwo algorytmów to jest ono w pełni uzasadnione. Technologie te stosowane są od ponad 10 lat i w tym czasie zostały odpowiednio sprawdzone. Sfałszowanie transakcji jest z technicznego punktu widzenia niemożliwe. Kwestiami problematycznymi jest samo inwestowanie oraz kursy walut i zmiany na rynku. Tych bowiem często nie można przewidzieć, a trendowanie tutaj można porównać do działań podejmowanych na tradycyjnej giełdzie. Pozytywnym czynnikiem zawsze będą inwestycje długoterminowe. Możliwość nagłej zmiany kursu jest niezwykle wysokie, stąd też im krótszy okres inwestowania, tym większe możliwe straty. Niemniej jednak wszelkie kwestie warto rozważyć w sposób indywidualny.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczniejsze od tradycyjnych rozwiązań I tak, i nie. Bezpieczne, ponieważ zastosowane technologie pozwalają na zachowanie pełni ochrony i zabezpieczenia wykonywanych transakcji. Jednak decydując się na krótkoterminowe inwestycje możemy mieć do czynienia z wysokim ryzykiem straty ze względu na znaczne zmiany kursów. Dlatego też ocena ryzyka i bezpieczeństwa jest kwestią całkowicie indywidualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.