Czym jest dark web?

przez | 10 maja, 2021

Ciemna strona Internetu, czyli dark web brzmi groźnie. Kojarzy się z czymś zakazanym i mrocznym. Jakie mroczne sekrety może skrywać sieć? Czy dark web jest skarbnicą ocenzurowanych treści? Co kryje się w tym cieniu?

Dark web to jedna z części Internetu. Celowo została ukryta przed wyszukiwaniami, dlatego dostęp do niej jest ograniczony. Aby uzyskać wgląd do dark webu trzeba mieć zainstalowane przeznaczone do tego oprogramowanie. Najbardziej popularną przeglądarką do przekroczenia granicy do innego, zakazanego świata, jest Tor. Nie jest mylnym fakt, że ciemna strona sieci to nielegalne treści. Z roku na rok ich przybywa, co może świadczyć o nieuchwytności lub niskim zainteresowaniu odpowiednich służb autorami publikowanych materiałów. 

Jakie nielegalne treści skrywa dark web?

Po drugiej stronie Internetu można z łatwością znaleźć użytkowników oferujących narkotyki, poufne dane osobowe, rządowe a nawet pieniądze. Często odwiedzane są także strony z nielegalną pornografią lub treści terrorystyczne. To tutaj czują się „jak u siebie” hakerzy i cyberprzestępcy. Nietrudno tu o broń, a także nielegalne oprogramowania, ułatwiające włamania do cudzych komputerów. Co ciekawe, dark web tworzy także społeczności. Przykładem jest choćby Blackbook, który jest odpowiednikiem popularnego Facebooka. Większość adresów stron internetowych w dark webie ma sufiks .onion, zamiast znanego nam .com lub .eu. Strony te można otwierać jedynie za pomocą dostosowanych do tego przeglądarek. Tamtejsi twórcy działają często niczym kameleony, by nie dać się uchwycić. Nie dziwią zatem często znikające strony internetowe, które mają utrudnić pracę służbom w lokalizowaniu przestępców. 

Czy jest coś gorszego niż dark web?

Dark web to tylko namiastka treści, które skrywa wielka sieć internetowa. Wszystkie tajne informacje Internetu gromadzi deep web. Wszelkie poufne dane, a więc dane dotyczące płatności, poufne informacje firmowe, dokumenty i akta strzeżone, są elementami deep webu. Specjaliści informują, że jego rozmiar to około 96% całej sieci internetowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.