Największe ataki hakerskie ostatnich lat

przez | 14 maja, 2021

Wirtualne dokonywanie zakupów, elektroniczna bankowość, dokonywanie rezerwacji, czy praca zdalna wiążą się z koniecznością udzielenia i pozostawienia w sieci swoich danych osobowych lub płatniczych. Tak wartościowe i wrażliwe dane osób prywatnych oraz firm coraz częściej kuszą hakerów. Cyberprzestępczość przybiera różne formy, a hakerzy stosują zróżnicowane metody i środki, aby osiągnąć swoje cele. Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu ataków hakerskich, a oto największe z nich.

Atak na Sony Pictures Entertainment miał miejsce w listopadzie 2014 r. i był odpowiedzią hakerów z Korei Północnej  na produkcję „Wywiad ze słońcem narodu” będący parodią rządów Kim Dżong Una. Cyberprzestępcy złamali zabezpieczenia, wykradli e-maile, niepublikowane filmy, dane o gażach aktorów, informacje o pracownikach, a także wgrali oprogramowanie kasujące pliki. W odpowiedzi USA nałożyło sankcje na Koreę Północną.

Atak Shadow Brokers na amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego w 2016 r. poskutkował opublikowaniem systemów i narzędzi wykorzystywanych w Agencji. Następnie, z pomocą narzędzia EternalBlue zainfekowali złośliwym oprogramowaniem wiele komputerów, a przez to skutki odczuć mogli nie tylko zwykli użytkownicy sieci, ale i przedsiębiorstwa oraz inne instytucje, których praca została sparaliżowana i narażona na straty. Czerwiec 2017 r. przyniósł serię ataków rosyjskich hakerów z Sandworm, który był wymierzony w Ukrainę. Atak nazwany NotPetya, sparaliżował funkcjonowanie firm i spowodował ogromne straty finansowe nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie. Z kolei w 2010 r. wirus Stuxnet, jako pierwszy w historii został użyty do ataku na fabrykę uranu w Iranie. Luki w systemie pozwoliły hakerom działać i wstrzymać pracę wirówek oraz uszkodzić zautomatyzowany system fabryki. Ataki hakerów, w których wykradziono ogromne ilości danych ponad miliarda użytkowników, ich personalia, adresy, dane bankowe itp. silnie odczuły firmy Yahoo i River City Media.

Każdy atak hakerski pociąga za sobą ogromne straty finansowe nie tylko dla zaatakowanej firmy, ale też dla jej kontrahentów i klientów. Niestety, cyberataki to przykra rzeczywistość i skutek korzystania z wirtualnego świata, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo informacji. Pamiętajmy, że im mniej danych pozostawimy w Sieci, tym mniejsze ryzyko, że staniemy się ofiarami hakerów, a nasze dane skradzione i wykorzystane. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.